Facebook

Přihlášení

Z dnešního tisku 12.5.2010

MF DNES


Středa, 12. května 2010. Svátek má Pankrác.

Jihomoravský + Brno (Regionální sport)

Hospodští rváči? Ti u bojových umění většinou dlouho nevydrží

v-20100424-1212v-20100424-1282
12. května 2010 0:00

Dvakrát vyhrál amatérské mistrovství Evropy i světa v kickboxu, získal také profesionální evropský titul. Žádného vítězství si ale brněnský bojovník Lukáš Wolf necení tolik jako nedávného triumfu ve stylu K-1 nad ruským profesionálním šampionem.

Dopoledne jako učitel na gymnáziu dohlížel na přijímací zkoušky, večer zašel do kina na nový hit Souboj titánů.

Hned druhý den se pak Souboje titánů sám zúčastnil. A podobně jako bájný Perseus i bojovník Lukáš Wolf svou velkou bitvu na jedné z nejprestižnějších událostí bojových sportů v Česku vyhrál. Ruského svalnatce Alexeje Kunčenka zdolal v dodatečném kole na body. „I když nešlo o titulový zápas, tohoto vítězství si vážím víc než předchozích,“ prohlásil reprezentant oddílu Arena Team X Brno, který už má ve sbírce evropské i světové tituly.

Rozštípané nohy, oteklé kotníky a kolena, modré tělo

Jenže při jejich dobývání proti němu nestál profesionální mistr Ruska v thajském boxu jako nyní. „Byl to asi nejtěžší Lukášův soupeř vůbec,“ podotkl trenér Miloš Šnédar. „Moc lepších už na světě není,“ říká Wolf. Oba sokové se navíc utkali ve stylu K-1, tedy nejdrsnější verzi kickboxu. „Je to daleko tvrdší a intenzivnější a daleko víc se to blíží skutečnému boji.“

Podle toho také Wolf po zápase vypadal. „Nohymám docela rozštípané, kotníky a kolena oteklé, jsem celý modrý. Bolelo mě snad všechno, ale vydržel jsem až do konce,“ popisuje 26letý borec. „Teď si chci hlavně odpočinout, až pak budu uvažovat o dalších zápasech.“ Díky svému úspěchu už dostal lákavé nabídky. „Nevěděli jsme, jestli ještě bude zápasit, ale tahle výhra ho vrátila do hry. Chtěl bych, aby boxoval profesionální zápasy K-1. On má sice tendence dělat pořád všechno, ale na to už nemá čas,“ sděluje trenér Šnédar, sám bývalý mistr Evropy i světa v kickboxu.

Jeho svěřenec se však stále vyžívá v rozličných stylech. „Stačí mi čtrnáct dní trénovat danou disciplínu a jsem připravený,“ hlásí učitel češtiny a tělocviku. Díky své univerzálnosti projel celý svět a prožil nevšední zážitky. „Třeba ve Vietnamu, kde jsem byl na mistrovství světa v sandě (čínský box), to bylo nádherné. Zápasy tam běžely na všech kanálech, lidi nás poznávali a všude obklopovali,“

Ještě před deseti lety běhal delší tratě, nakonec ale udělal slušnou kariéru válečníka. „Vyloženě profesionálně jsem bojová umění nikdy dělat nechtěl. Chtěl jsem reprezentovat Českou republiku a to se mi splnilo. Mezi amatéry už ale nemám s kým moc bojovat, už není moc kam jít,“ přemítá. „Myslím, že jsem překonal svoje hranice. Teď bych chtěl být ještě lepším trenérem než bojovníkem.“

Agresivita zůstává v tělocvičně

Mladé svěřence už Wolf připravuje delší dobu, nyní má jeho oddíl Arena Team X Brno na Cejlu novou tělocvičnu, v níž se cvičí třeba také pracovníci bezpečnostních agentur.

Ptáte se, co dalšího mohou bojové sporty kromě úderů, krve amonoklů nabídnout? „Tento sport tvoří charakter,“ tvrdí Šnédar. I proto prý není útočištěm pro žádné hospodské rváče nebo frajery, kteří by se chtěli jen přiučit, jak lépe rozdat ránu. „Lidé, kteří k tomu přistupují tímto způsobem, dlouho nevydrží, takže se vlastně nic pořádně nenaučí. Velkou součástí bojových umění je disciplína, kterou lidem od začátku vštěpujeme, bojové techniky přijdou až časem. Kdo se chce dostat na pořádnou úroveň, v sobě musí mít kázeň a přijmout ideály bojových umění,“ líčí Wolf.

Podle něj není s údery a kopy v tělocvičně nebo ringu spojena ani přehnaná agresivita. „Na téma agresivita v bojových sportech jsem psal diplomku. Dělaly se výzkumy, a i když máme lehce zvýšenou hranici agresivity, tak ji všechnu necháme v tělocvičně,“ sděluje Wolf. „Když přijde někdo agresivnější, tak si všechno vybije na tréninku a v normálním životě je úplně v pohodě. Když naopak přijde někdo neprůbojný, tak tady získá ramena a dokáže se pak v životě lépe prosadit.“

***

FAKTA Čím se liší různé bojové sporty Na olympiádě se soutěží v boxu. judu a taekwondu, bojových sportů je ale mnohem víc. „Všechny mají podobný základ,“ říká Lukáš Wolf. Zároveň se ale v některých ohledech liší. Zde je přehled některých z nich. Jiu jitsu Velmi stará disciplína, o níž se říká, že z ní pochází všechny ostatní styly. Jiu jitsu používali japonští samurajové, když přišli o meč, kombinuje údery, kopy, hody, techniky strhu i pákové techniky. Kickbox Jedno z nejznámějších bojových umění, ve kterém bojovníci používají údery i kopy. V kickboxu je mnoho disciplín, dělí se na plnokontaktní, polokontaktní a sestavy. Boxuje se u všech disciplín, ty se liší technikou kopů. Ve „fullcontactu“ jsou povoleny jen kopy nad pás, v „lowkicku“ i kopy pod úroveň pasu na stehna a na nohy. Nejtvrdší je forma „K-1“, kde se využívají i kopy koleny a krátký klinč. Tento styl původem z Japonska má za cíl konfrontaci různých druhů umění a jeho pravidla se průběžně upravují. Thajský box Umění zvané Muay Thai je podobné kickboxu, jsou v něm ale povoleny také údery koleny a lokty. Bojuje se navíc i v dlouhém klinči. Sanda (čínský box) Tato verze bojového umění wu shu se od ostatních liší tím, že jsou v ní povoleny hody. Nebojuje se v ringu, ale na pódiu. Combat sambo Ruská disciplína, kde se na rozdíl od ostatních bojuje nejen v postoji, ale také na zemi. Povoleny jsou takřka všechny formy útoku včetně hodů, strhů, pák a škrcení. Styl je velmi blízký univerzálnímu MMA.

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - jižní Morava

Autor:

  • Robin Krutil
Share this

TOP NEWS

 KICKBOX-THAIBOX-MUAYTHAI

PRAŽÁKOVA 10

17:00 JUNIOŘI

18:00 ZAČÁTEČNÍCI + NÁBOR

19:00 POKROČILÝ + ZÁVODNÍCI

---

NÁBOR BORN TO FIGHT 2021

Brno , Pražákova 10

(vchod je přes firmu EKOLUBE  ve dvoře)

                                                  nábor 2021 banner

od 5.1.2021

každé úterý a čtvrtek  v 18:00

---

SKUPINA JUNIOR

(děti 7-12 let)

KIDS NÁBOR stc CENTRUM
 každé úterý, čtvrtek v 17:00

     ---

 Arena sponzor poster 2019

---

Veškeré info s vámi rádi probereme na diskuzním foru:

https://www.facebook.com/ArenaKickboxBrno/inbox

---

OD 20.1.2020 PŘIJÍMÁME I MULTISPORT KARTY!!!

multisport karta

TĚŠÍME SE NA NOVÁČKY CO SI RÁDI ZKUSÍ NĚCO NEOBVYKLÉHO

---

 ROBIN ŠMÍD

MISTR EVROPY 

20181005_231214

42319361_2102790409754556_775824046032945152_o

FB_IMG_1535602944040

WKF 2018

---

   „Úspěch není klíčem ke štěstí. Štěstí je klíčem k úspěchu. Když milujete to, co děláte, budete úspěšní.“

Albert Schweitzer

Oficiální partneři klubu

 

E-finance_logo

DragonCloud (1)STC Brno.v2gunhayashi-logo-02logomanual direct signs (1)models

 

logo ekoprodukt-fitness

lemur_logo_K

Logo-smal-2l