Facebook

Přihlášení

Mistrovství světa v čínském boxu 2005

10. – 14.12. 2005 se v Hanoji ve Vietnamu konalo mistrovství světa v čínském boxu. Poprvé v historii se ho zúčastnil také reprezentační tým českého svazu full-contactu sekce wushu.

Náš tým měl 8 členů: Richard Gonzor vedoucí výpravy, Zdeněk Tobola trenér, Tomáš Gruber předseda ČSFU, Slavomír Svoboda z unie bojových sportů, závodníci: Petr Rada (ČAČWS Plzeň), Petr Horníček (VSK Wushu Brno), Petr Kučera (SKS Kladno) a Lukáš Wolf (Arena Brno).

Vietnam je sice velmi krásná země, ale náš první dojem byl, že je také chudá. Už při cestě z letiště jsme viděli na políčkách orat muže v tradičních kloboucích s pluhy a volskými potahy, připadalo nám, že se tu zastavil čas. Hned po příjezdu do centra Hanoje jsme viděli na ulicích bídu a nouzi. V Hanoji má každý motorku a s dopravním značením si starosti nedělají. Podle toho také vypadá zmatek na silnicích. Působilo to tu na nás jako bychom byli na nějaké velké tržnici. Den před zahájením turnaje se konalo setkání všech účastníků turnaje v nejlepším hotelu v Hanoji. Nádhera, luxus a přepych hotelu byl v přímém kontrastu k životu v ulicích. Čekal na nás bohatý program s tanečními a hudebními vystoupeními a také raut v zahradách hotelu. Při pohledu na rozlehlé zahrady s davy lidí ze všech koutů světa, se stoly přeplněnými jídlem, nás napadlo, že je nás opravdu hodně, a že se si nás opravdu váží. Večer před zahájením turnaje proběhla zahajovací ceremonie. Několik set cvičenců, ale i dětí a žen nám předvedli jak se cvičí wushu ve Vietnamu, na závěr byla ukázka sestav závodníků z Číny, což předznamenalo vysokou úroveň turnaje.

Turnaje se zúčastnilo 67 týmů a asi 1000 účastníků. Po stránce organizační šlo vše jako po másle, pořadatelé měli vše pečlivě připraveno. Znali jsme vždy přesně časový rozvrh turnaje. Jediným drobným nedostatkem bylo spojení mezi organizátory turnaje a námi a sice slečna Ha. Ha byla naše mladá, roztomilá, snaživá průvodkyně, bohužel ne vždy byla úplně v obraze. Nakonec však vše proběhlo velmi hladce. Úvodní ceremoniál i všechny zápasy přenášela celostátní vietnamská televize. Dokonce nás náš téměř soukromý taxikář Hwang druhý den informoval, že nás viděl doma v televizi, čímž nás velmi potěšil. Všude, kam jsme přišli v reprezentačních soupravách wushu, nás vítali, chlubili se s námi svým známým a vážili si nás. Byli jsme velmi hrdí na to, že můžeme takto reprezentovat svou zemi.Na závěr bych řekl, že ve Vietnamu jsou usměvaví lidé, krásné dívky a nic není problém, když máte pár dolarů.

Sanda : Hned od počátku bylo jasné, že umístit se na této soutěži bude velmi těžké. Ve váhových kategoriích se počet závodníků pohyboval okolo 30, bojovalo se sice v helmách, vestách a bez chráničů na nohy, zápasy byly velmi tvrdé. Na váze jsme naštěstí vážili přesně, žádná tolerance zde nebyla a přesun do jiné kategorie by nebyl možný. Bojovalo se na úplně nové platformě a zápasy hodnotilo 5 rozhodčích + jeden ringový. Stejně jako v ostatních disciplínách zde kralovali asiati. První místa obsazovali borci z Číny, Filipín, Vietnamu a Ruska. Ve jmenovaných zemích má čínský box již dlouhodobou tradici, pevné kořeny a podporu, což se odrazilo ve vysoké úrovni bojovníků. Petr Kučera měl ve své váhové kategorii (do 75kg) 21 závodníků. Petr se dostal hladce přes eliminace. Zápas s bojovníkem z Ukrajiny vyhrál již před časovým limitem, tím že 4krát dokázal vyhodit soupeře ven z platformy. Ve čtvrtfinále se utkal s Britem. Brit dokázal velmi dobře využívat svou výškovou převahu a i když do toho Petr „dal úplně všechno“, nakonec Brit zvítězil na body. Petr se výborným výkonem umístil na 5. místě. Druhý náš závodník Lukáš Wolf měl ve váze 30 závodníků. Bohužel z turnaje vypadl už při eliminacích. Vyřadil ho na body borec z Arménie, svůj podíl na tom měla i skutečnost, že Lukáš musel shazovat na poslední chvíli 8kg a chyběla mu energie. Lukáš se umístil na 9. místě. Taolu : Letošní tradiční soutěž v taolu (sestavy) poznamenala nově zavedená změna pravidel pro hodnocení prvků sestav. Zcela změněné bylo bodování u disciplín chan quan, nan quan a taiji quan (sestavy beze zbraně). Ostatní sestavy se zbraněmi (šavle, meč, tyč, kopí, jižní šavle, jižní meč a taiji meč) a duilian (secvičené souboje) byly nově hodnoceny jen částečně. Nejlepší v sestavách byli opět asiaté, kteří již měli v sestavách zařazeny nové prvky. Bodování jejich sestav se pohybovalo nad hranicí 9ti bodů. Za naši republiku závodili: Petr Rada v nan quan a Petr Horníček v kun shu (tyč), kteří se dostali až nad hranici 8 bodů. Petr R. skončil na 21. místě z 54 závodníků. Petr H. byl 35. z 59. Měl „naskákány“ v sestavě již nové prvky, ale jeho disciplína byla bodována ještě starým způsobem. Vzhledem k tomu, že prvních 15 míst obsadili suverénně asiaté, jsou tato umístění našich závodníků napoprvé slušný výsledek.

Náš historicky první výjezd státní reprezentace wushu na mistrovství světa byl velmi úspěšný. Mezi světovou špičkou jsme se neztratili a dokázali se umístit. Nejcennějším, co si z turnaje odvážíme, je mnoho nových zkušeností.